Konkurs „Moja Przygoda w Muzeum”

W kwietniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej, XXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Ponadto w tym roku uczestnictwo w konkursie dodatkowo stanowi formę uczczenia jubileuszu 70-lecia istnienia Muzeum Zamkowego.

Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od Stajni Książęcych, gdzie prezentowane są ekspozycje poświęcone m.in. polowaniom, obejrzeć można trofea myśliwskie, zabytkowe pojazdy konne, karety paradne, wystawę fotografii oraz samochody z I poł. XX wieku.

W Młynie, należącym do kompleksu Stajni, uczniowie obejrzeli wystawę „Dom dusz” katowickiej malarki Renaty Bonczar. Obrazy są bardzo wyraziste, oryginalne, o fascynującej grze kolorów, niepokojące, poruszające widza, tajemnicze. Kilka uczennic naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w marcu w warsztatach prowadzonych przez artystkę. Pod jej czujnym okiem stworzyli własne obrazy, poznając tajniki technik malarskich.

Po zwiedzeniu kompleksu Stajni Książęcych, uczniowie udali się do naszego pięknego, neobarokowego zamku. Przewodnik prowadził uczniów, przybliżając dzieje i historię zamku, przez wspaniałe wnętrza: westybul, paradne schody, komnaty, salony, galerię, bibliotekę, zbrojownię. Wielkie wrażenie na uczniach zrobiła sala lustrzana z fortepianem, w której do dziś odbywają się koncerty.

Uczniowie swoje wrażenia i emocje towarzyszące wizycie w Muzeum Zamkowym mogli zaprezentować w dowolnej formie plastycznej biorąc udział w konkursie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy powodzenia!