Mikołaj Ślifirski finalistą wojewódzkiego konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

7 kwietnia 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego od 8 lat przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską, w którym nasz uczeń Mikołaj Ślifirski pod opieką p. Krzysztofa Spyry uzyskał wyróżnienie. Patronat naukowy nad Konkursem sprawuje Oddział IPN Katowice, patronat medialny – TVP Katowice, Radio Katowice, Radio Fiat i Tygodnik Katolicki „Niedziela”. W ciągu 8 edycji Konkursu wpłynęło 1956 prac z całego województwa śląskiego. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się m.in. uczniowie z Sosnowca, Bytomia, Częstochowy, Będzina, Lublińca, Bielska-Białej, Zawiercia i Katowic. Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu Bożena Szarama. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Światowego Kongresu Kresowian, Towarzystwa Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszenia Szarych Szeregów i Związku Sybiraków.

Ponadto, w uroczystości udział wzięli laureaci VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” wraz z nauczycielami oraz młodzież I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu. Uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu uświetnił montaż słowno-muzyczny „Katyń – prawda i kłamstwo” przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. W podziękowaniu za wyjątkową troskę o budowanie tożsamości historycznej w sercach młodych Polaków Europoseł Jadwiga Wiśniewska odznaczyła symbolicznym guzikiem katyńskim Dyrektor Szkoły Panią Katarzynę Łoza.

Nagrodami głównymi dla laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są wyjazdy studyjne do Europarlamentu w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Finaliści zostali nagrodzeni publikacjami książkowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Dla laureatów Konkursu nagrody książkowe wręczyła także Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, a pamiątkowe pióra Wicewojewoda Mariusz Trepka. Pamiątkowe dyplomy oraz pióra wieczne otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do Konkursu. Ponadto, Konkurs jest szansą na debiut literacki – 20 wyróżnionych przez Komisję Konkursową esejów zostanie wydanych w pamiątkowej publikacji, która premierę ma podczas specjalnych Zaduszek Katyńskich organizowanych w listopadzie przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską.