Mnie ta ziemia… Podsumowanie kolejnej edycji konkursu monograficznego.

Temat konkursu na pracę monograficzną „Mnie ta ziemia od innych droższa…” już od 17 lat stanowi motyw przewodni poszukiwań dla tych uczniów, którzy pragną ocalić od zapomnienia lub też sami są zafascynowani naszą „małą ojczyzną”. W tym roku komisji zaprezentowano 16 prac z terenu powiatu pszczyńskiego.

Młodzi monografiści dotarli do ciekawych i nieznanych opracowań na temat swoich miejscowości, przeprowadzili wywiady ze starszymi ludźmi, pozbierali legendy, stare dokumenty i mapy. Sami zadbali o piękne zdjęcia, jak również oryginalne makiety.

Najwyższą ocenę jury otrzymała praca ucznia z Gimnazjum w Miedźnej – Pawła Szajkowskiego poświęcona dr Witoldowi Antesowi oraz Kacpra Wyrobka z Gimnazjum w Goczałkowicach, który oprowadził nas po swojej miejscowości, prezentując jej historię, zabytki i inne ciekawostki.

Nagrodzone prace zostały zaprezentowane na okolicznościowej wystawie podczas podsumowaniu konkursu, kiedy to podziękowano wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za inwencję, pracowitość oraz chęć ocalenia od zapomnienia historii, miejsc, obyczajów, ludzi tak nam bliskich.